Vytisknout

E=m*c^2

Hodnocení uživatelů:  / 4

 

Na Světě v průběhu století vzniklo mnoho zákonů, rovnic, objevů. Když se zeptáme, která kniha je na Světě nejznámější, jistě dostaneme v naší Evropské kultuře odpověď BIBLE. Naše kultura je postavená na křesťanství, které ji významně během věků determinovalo. Co se ale stane, když se zeptáme na nejznámější rovnici fyziky? Kdybychom zaznamenávali četnost odpovědí, zřejmě by na stupních vítězů stanuly

1. Einsteinova ekvivalence energie a hmoty

2. Maxwellovy rovnice

3. Druhý Newtonův zákon

Ovšem jak se k těmto vztahům došlo. Cesta to byla jistě spletitá. V tomto článku se budeme věnovat odvození té prvně jmenované. Vezmeme si na pomoc zákon třetí v pořadí a taky jeden ze vztahů popisujících Lorenzovu transformaci. Nebude to dlouho trvat, slibuji. Pojďme tedy do toho.

 dE_{\text{k}} = dW = F ds = F v\,dt [1]
 

Číst dál: E=m*c^2

Vytisknout

Ulam – Tellerův princip

Hodnocení uživatelů:  / 0

 

Představuje technické řešení konstrukce termonukleární zbraně, které znamenalo vývojový a generační skok ve vývoji jaderných zbraní. Takže o co jde. Nejprve pár všeobecně známých faktů. Termonukleární bomba (nazývaná vodíková) je založena na přeměně vodíku v helium pomocí jaderné fúze, čímž napodobuje probíhající výrobu energie ve hvězdách.

Číst dál: Ulam – Tellerův princip

Vytisknout

Radiolýza vody

Hodnocení uživatelů:  / 2

Nedávno jsem četl článek o amerických vědcích, kteří posunuli o kus dále vývoj v boji proti škodlivým účinků ionizujícího záření na lidský organismus, konkrétně umí léčit akutní syndromy nemoci z ozáření. zde Nemám nic proti americkým vědcům, ale celý článek značně bagatelizuje problematiku v očích veřejnosti a z účinků ionizujícího záření do budoucna vyrobil záležitost snad srovnatelnou s lehkým přeťápnutím povoleného času v solárku.

Číst dál: Radiolýza vody

Vytisknout

Palivovzdušné zbraně

Hodnocení uživatelů:  / 2

Při úklidu harddisku jsem narazil na zajímavý článek o takzvaných vakuových bombách. Kromě lehce zavádějícího názvu přináší základní informace o palivovzdušných výbušných směsích a jejich plnění do prostředků dopravy na cíl. Ke stažení je připraven v sekci studijní.

Číst dál: Palivovzdušné zbraně

Podkategorie

Uživatelské menu